Живот

Крволочните џандари од Рејкјавик

Полицијата на Рејкјавик, Исланд, има свој официјален инстаграм профил. Ако некој ги следи, секојдневно може да биде запрепастен од фотографии кои ја прикажуваат страотната моќ [...]

Наука и Технологија

Solaborate лансира Windows 8.1 десктоп апликација

Првата социјална платформа наменета исклучиво за технолошката сфера, Solaborate, денес го објави лансирањето на Solaborate Windows 8.1 десктоп апликацијата, овозможувајќи им на професионалците од областа [...]

Забава

Симпсонови ќе се дружат и со друштвото од Футурама

Симпсонови и Футурама прават заедничка епизода. По веста дека Фемили Гај и семејството ќедопатуваат во Спрингфилд за првата епизода на најновата сезона од Симпсонови, сега [...]

Вести

Последни статии

Тесла конвој 2014 тргнува од Загреб денес на 18.09.2014 а пристигнува во Скопје на 19.09 во 14.30ч во Општина Гази Баба, а јавен настан ќе има на 20ти Септември – Сабота на плоштадот Македонија. Центарот за ЕУ фондови  – ЕМКИЦЕ, Центарот за развој на ИКТ – ИЛУМИНЕ како и Технолошкиот Парк при Универзитетот на Југоисточна Европа Тетово, ја известуваат јавноста дека во Македонија за прв пат пристигнува “Тесла конвојот”   како [...]

Полицијата на Рејкјавик, Исланд, има свој официјален инстаграм профил. Ако некој ги следи, секојдневно може да биде запрепастен од фотографии кои ја прикажуваат страотната моќ на исландските џандари. Страотната моќ да ги забавуваат своите сограѓани, да се галат со мачиња и да постираат селфија од своите најубави офицерки. Всушност, не треба да зачуди тоа што полицајците на Инстаграм се прикажани во, за нас, тотално несвојствени полицајски улоги каде ниту тепаат, [...]

Кирил Трајковски, човекот кој стои позади филмот „Максим“, започна нов проект. Овој пат станува збор за музички состав именуван како Марлон Брандо. По одличниот настап на овогодинешниот Пиволенд, конечно излезе и првиот видео-запис изработен за песната „Ех да можам“. Видеото е дело на Натали Башоска која е студент на филмската академија во Њу Јорк. Изработено е како подарок за роденденот на Кирил. Во него главната улога ја има самата Натали, како [...]

Тимот за Спасување на Планина при Црвен Крст на Град Скопје и оваа година на традиционалниот марш на 07.09.204 по повод независноста на Македонија Кораб 2014-та, ја покажа својата професионално зададена задача во обезбедување на сите пријавени качувачи и гарантирање на нивната безбедност кон искачување и симнување од врвот. Со професионалната координираност на тимот овој настан резултираше без сериозни повреди и инциденти. Настанот заврши со највисоко ниво на почитување на [...]

Симпсонови и Футурама прават заедничка епизода. По веста дека Фемили Гај и семејството ќедопатуваат во Спрингфилд за првата епизода на најновата сезона од Симпсонови, сега стигнува веста и за епизода во која Хомер ќе се дружи со Бендер од Футурама. Во специјалната епизода наречена Симпсорама, креаторите на серијата велат дека ќе ги спојат серијата без идеи со серијата без епизоди за да создадат нешто кое со душа го чекаме и [...]

Првата социјална платформа наменета исклучиво за технолошката сфера, Solaborate, денес го објави лансирањето на Solaborate Windows 8.1 десктоп апликацијата, овозможувајќи им на професионалците од областа на технологијата да се поврзуваат со сите, секаде и на било кој уред. Windows 8.1 апликацијата им овозможува на професионалците од областа на технологијатаполесно да се поврзуваат, истражуваат, соработуваат, и да бидат во тек со последните случувања во технолошката сфера на светско ниво. Solaborate Windows [...]

Да помогнеме едно дете, кое веќе 5 години нема среќно детство, во иднина да го живее животот како и останатите деца. Виктор Ангелковски на 8 години имаше сообраќајна несреќа и беше во страшна состојба. Се лекуваше една година во гратската болница. Најголема повреда има на левата нога – нема мускул, а коленото му се витка околу 30 степени и на цела нога има пресадена кожа. Сега Виктор има 13 години. [...]

Скопјани, со културата во сообраќајот што правиме? Изгледа само на интернет ја имаме. Видеото е преземено од профилот на ademosky на Инстаграм.  

 

Во битолскиот Центар за Култура се отвори изложбата СТАВ. Тоа е изложба на дипломски проекти на генерацијата запишана 2006 година на Архитектонски Факултет – Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Изложба на една поинаква визија за архитектурата. Архитектура од нас за сите нас. Покровител на оваа изложба е Асоцијацијата на Архитекти на Македонија (ААМ) кои се најголемата професионална архитектонска организација во Македонија и кои секогаш ги препознаваат настаните кои ја [...]

BuzzBase веќе два месеца успешно, во тест верзија, функционира на македонскиот интернет простор. Се работи за сервис за промоција на дигитални содржини, кој на активните корисници на социјални мрежи им овозможува да генерираат лична заработка, преку споделување на брендирана содржина и поттикнување на дискусија поврзана со истата. На кратко поразговаравме со основачот на овој сервис, Дарко Булдиоски, кој во врска со досегашното искуство со BuzzBase изјави: „Иницијалните резултати кои ги [...]

Дечково е цар. Вели „ги номинирам Ким Кардашијан и Мамут Ферати“ и потоа покажува како некои требаше да го прифатат АЛС предизвикот бидејќи и онака не сфатија за што точно се полеваат со вода.